İnternet Nakil İşlemi Nasıl Yapılır? (2022)

Sayfa Özeti

Taşınmak, yeni bir evin bulunması ve eşyaların nakliye işlerinin hallolmasının yanında, aboneliklerin taşınması gibi bir iş yükünü de ortaya çıkarıyor. Elektrik, su, doğalgazda olduğu gibi, internet için de yeni adreste yeni bir abonelik başlatılıyor veya var olan abonelik yeni adrese nakil olabiliyor.

İnternet aboneliğinin devam eden bir taahhüdü bulunuyorsa, abonelik işlemini sonlandırmak yerine yeni adrese nakil yapmakta fayda var. Çünkü taahhüdü dolmamış işe operatörünüz internet paketinizin iptali için daha önce belirtilmiş miktarda bir cayma bedeli talep ediyor. Ancak var olarak internet sağlayıcınızın yeni taşınacağınız adresin olduğu bölgede bir altyapısı bulunmuyorsa bu durumda cayma bedeli ödemek zorunda olmadan abonelik iptal işleminizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Peki internet nakil işlemi nasıl yapılır? Şimdi hep birlikte işlem adımlarına göz atalım…

  • İlk olarak, evde kullandığınız internetiniz bir sabit hat numarası üzerine ise öncelikle bu sabit hat numaranızı yeni adrese taşımanız, buraya kaydettirmeniz gerekiyor.
  • Aboneliğiniz hangi servis sağlayıcısına bağlıysa buranın müşteri hizmetlerini arayarak veya yakın bir merkezine giderek internet aboneliğinizi yeni bir eve nakil etmek istediğinizi bildiriyorsunuz.
  • Başvuru merkezlerinde sizden vatandaşlık numaranız ve kimlik bilgileriniz talep ediliyor. İstenen başka belgeler de varsa bunlar da hazır olunca başvuru işlemini gerçekleşiyor.
  • Sonraki adım modemin kurulması. Bunun için internet operatörünüz modemin bağlanması için evinize bir teknik ekip gönderiyor. Eğer mevcut bir modem bulunmuyorsa sizden modem için ücret talep ediliyor. Bu ücret bazen tek seferde alınabiliyorken bazen de taksitlendirilerek aylık internet ücretinizle birlikte tahsil ediliyor.
  • Modem kurulumu gerçekleştikten sonra operatörünüz internet bağlantınızın açılmasını sağlıyor ve kullanıma başlayabiliyorsunuz.

En temelde yapılacaklar benzer olsa da, farklı internet servis sağlayıcıların abonelik nakil işlemlerinde farklılıklar bulunabiliyor.

TTNET İnternet Aboneliği Nakil İşlemi Nasıl Yapılır?

TTNET, kullanıcılarına Türkiye’nin her yerinde nakil işlemi yapma garantisi taahhüt ediyor. Nakil işlemi herhangi bir Türk Telekom Müdürlüğüne veya TTNET bayilerine kimlik kartı veya başkası adına ise noter onaylı vekaletname ile müracaat edilerek gerçekleşiyor. Ayrıca 444 5 444 numaralı TTNET Müşteri Hizmetleri aranarak ve e-Devlet üzerinden de nakil başvurusu yapılabiliyor. 2022 fiyatlandırmalarıyla, TTNET internet kullanıcılarının nakil işlemi için vergiler dahil olmak üzere 57 TL ücret ödemesi gerekiyor ve bu ücret nakil işleminden sonraki ilk faturaya yansıtılıyor.

TTNET interneti kullanan kurumsal müşteriler nakil başvurusunda bulunuyorlarsa, bu durumda kurum adına yetkili kişi veya kişilerin kimliklerini ibraz ederek başvuru yapması gerekiyor.

TTNET nakil işlemleri ortalama 7 günde tamamlanıyor.

TTNET’e bağlı internet aboneliğinizi yeni adresinize taşımak için TTNET Nakil Talep Formunu doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca TTNET internet kullanımı ve nakil işlemleri için gerekli tüm detaylara kendi web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Superonline İnternet Aboneliği Nakil İşlemi Nasıl Yapılır?

Turkcell Dijital operatöre bağlı Superonline internetinizin nakil işlemleri için bayilikler, e-Devlet ve ​0532 532 0 000 numaralı müşteri hizmetleri ile kayıt bırakılabiliyor. Bunun için öncelikle e-Devlet üzerinden adres güncellemesi yapılması ve eski adresteki aboneliğin borçtan dolayı askıya alınmış olmaması gerekiyor. Askıda olan aboneliklerin nakil işlemleri, ancak gecikmiş faturalar ödendikten ve abonelik aktif hale geldikten sonra gerçekleşebiliyor.

Superonline internet nakil işlemleri sırasında sabit telefon hizmeti de yeni adrese taşınıyor, alan kodunun değiştiği durumlarda yeni bir numara almak gerekiyor. Nakil durumunda statik IP değişmiyor.

Superonline nakil işlemlerinde yeni adreste fiber internet veya DSL hizmetlerden faydalanmak üzere evinize gelen ekipler modem kurulumunu gerçekleştiriyor, bu nakil işleminin ücreti toplam 150 TL olmak üzere tek seferde veya 5 taksit ile ödenebiliyor.

Turkcell Superonline internetinizin nakil işlemleri ve diğer tüm bilgilere Turkcell web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Vodafone İnternet Aboneliği Nakil İşlemi Nasıl Yapılır?

Vodafone evde internet abonelik nakil işlemi için 0542 542 00 00 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak veya Vodafone Net satış merkezlerine giderek nakil başvurusu yapmak gerekiyor. Gerekli tüm adımlar Vodafone web sitesi nakil sayfasında yer alıyor.

Nakil işleminin gerçekleşebilmesi için ödenmemiş fatura bulunmaması gerekiyor. Önceden imzalanmış bir taahhüt bulunuyorsa yeni adreste kalan ay kadar devam ediyor, istenirse farklı bir paket seçilerek yeni bir taahhüde geçilebiliyor. İstenilen ileri bir tarihte de nakil sağlanıyor ve o tarihe kadar eski internet aboneliği kullanılabiliyor.

Vodafone’da nakil işleminin ücreti 110 TL ve istenilen taksit sayısı kadar ay boyunca faturaya yansıyor. Yeni adreste yeterli altyapı bulunmuyorsa, abonelere cayma bedelsiz iptal seçeneği sunuluyor. İptal işlemi ise Vodafone satış merkezleri, müşteri hizmetleri veya e-Devlet üzerinden gerçekleşiyor. Tüm detaylar ve daha fazlası Vodafone web sitesinde yer alıyor.

Diğer tüm internet sağlayıcıların ana sayfalarında başvuru ve nakil işlemleri için gerekli bilgiler bulunuyor. Dilediğiniz operatörden bilgi almak için kendi web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.