Taşınırken Oyun Konsolu Nasıl Paketlenir?

Yeni bir eve taşınmak, yapılacaklar listesi düşünüldüğünde oldukça zahmetli ve sabır gerektiren bir süreç. Özellikle eşyaların toplanması ve nakliye işlemine hazır hale getirilmesi yoğun bir çaba ve emek gerektiriyor. Eşyaların taşınma koşullarına uygun olarak paketlenmemesi, maddi kayıpların yanında duygusal olarak da can sıkıcı olabiliyor. Her türlü zararın önüne geçilebilmesi adına, eşyaların özelliklerine uygun paketleme yöntemlerini araştırarak harekete geçmek faydalı olacaktır.

Xbox, Playstation gibi oyun konsolları, taşınma esnasında en çok dikkat edilmesi gereken hassas eşyalar listesinde yer alıyor. Bu tür eşyaları olanlar ve taşınmak üzere olanlar, “Taşınırken oyun konsolu nasıl paketlenir?” diye merak ediyor. Çeşitli türlerdeki ev eşyalarında olduğu gibi, oyun konsollarının ve ekipmanın yeni eve zarar görmeden ulaşabilmesi için güvenli bir şekilde paketlenmesi gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştirmek için gereken adımları sizler için derledik. İşte oyun konsolu paketlenirken dikkat edilmesi gerekenler!

Oyun konsolunuzu ve ekli olan tüm ekipmanı nakliye için hazır hale getirirken nelere ihtiyacınız olacak?

 • Karton kutular,
 • Kendinden yapışkanlı kağıtlar,
 • Koli bandı,
 • Ambalaj kağıdı,
 • Gazete, bez parçaları, top haline getirilmiş kağıt parçaları, havlu ve örtüler,
 • Balonlu Naylon,
 • Makas,
 • Yapışkan notlar,
 1. Oyun konsolunun taşınması için yapılacak hazırlıkların başında, fişleri çıkarmadan önce içerde herhangi bir oyun veya diskin kalmadığından emin olmak geliyor. Taşınma esnasında içerisinde bulunan disklerin cihazınıza zarar verme ihtimaline karşı bu önlemi almayı atlamayın. Ayrıca sisteminizde şarj edilebilir bir pil bulunuyorsa bunu da sisteminizden çıkarmayı unutmayın.
 2. Taşınma öncesinde eşyalar toplanırken ilk yapılması gereken, eşyaların temizlenerek paketlenmeye hazır hale getirilmesi. Özellikle taşınacak eşya elektronik türdense, paketlenmeden önce mutlaka üzerindeki tozlardan arındırılması gerekiyor. Tozları temizlenmiş bir oyun ekipmanı, yeni eve ulaşan oyun konsolu paketinin açılır açılmaz kullanıma hazır hale gelecek olmasının yanında toz etkisiyle herhangi bir hasar yaşamasının da önüne geçmek için etkili bir önlem.
 3. Oyun konsolunun paketlenmesi için gerekli olan en önemli adımlardan biri de ekipmana uygun boyutta ve sağlam yapıda bir ambalaj ürünü bulmak. Eşya toplama sürecinde evdeki tüm eşyalar için olduğu gibi oyun konsolu ekibi için de paketlemeye başlamadan önce uygun koliyle oyun konsolunu eşlemek gerekiyor. Satın aldığınızda içinde olduğu kutuyu elden çıkarmamışsanız bu konuda şanslısınız. Kendi kutusu içerisinde, konsolunuzun tüm parçaları için gerekli ambalaj bölümleri yer alır ve fazladan kutu bulmanıza ve koli içerisinde düzenleme yapmanıza gerek kalmaz. Ancak mevcut kutuyu attıysanız oyun konsolunuz ve ekipmanın tamamını sığdırabileceğiniz büyüklükte ve yeterince sağlam olduğuna inandığınız bir karton kutu veya plastik taşınma kolisi işinizi görecektir.
 4. Gerekli olan kutunun temin edilmesinden sonra sıra geldi oyun konsolunun paketlenmeye hazır hale gelmesine. Bu aşamada tüm teçhizatı aynı koliye sığdırmak üzere yola çıkın ancak her bir parçayı ayrı ayrı sararak koruma altına alın. Gerekirse kablo giriş çıkışlarını tekrar kurulumda karıştırmamak için üzerlerine yapışkanlı kağıtlarla notlar alın. Her ekibin parçaları aynı kutuda olacak şekilde düzenleyin, oyun ekipmanlarını ait olmadıkları yere koymayın.
 5. Ürününüzün orijinal kutusunu kullanmıyorsanız sallanma ve çarpma gibi durumlarda çatlama ve kırılmaların önüne geçmek için her bir parçayı balonlu naylon veya ambalaj kağıdıyla iyice sarın. Paketleme ve sarma işlemlerinde statik elektriği yayacak malzemeler kullanmaktan kaçının.
 6. Konsol, denetleyiciler ve diğer tüm aksesuarlar uygun ambalaj ürünleriyle sarıldıktan sonra, koliye yerleştirmeden önce kutunun dibinde yumuşak dolgulu bir tampon oluşturun. Sonrasında, tek tek sardığınız parçaları ağır olanlar altta, hafif olanlar üstte yer alacak şekilde kolinize yerleştirin.
 7. Nakliye işlemi esnasında ve hareket ettirildiğinde kutunun içindeki eşyaların kaymayacağından emin olmak için tüm boşlukları uygun dolgu malzemeleri ile doldurun. Bu dolgu işlemi için giysiler, kağıt parçaları, havlular, bez ve örtüler kullanılabilir. Ayrıca oyun ekipmanını kitaplarla birlikte paketleyerek kitaplardan da bir koruma bölgesi oluşturabilirsiniz.
 8. Kutuyu kapatmadan önce, kapaklarının dümdüz kapanmasını sağlayacak şekilde bir dolgu katmanı daha oluşturun. Konsolunuzun etrafında, altında ve üstünde yeterince dolgu malzemesi bulunduğundan emin olmadan koliyi kapatmayın.
 9. Taşınma esnasında nakliye firmanızın çalışanları tarafından oyun konsolu kutunuza gerekli hassasiyetin gösterilmesi için üzerine uyarı notu eklemeyi unutmayın. Bununla birlikte, kutunun içinde bulunan her türlü malzemenin adının geçtiği detaylı liste etiketini kolinizin üstüne yapıştırırsanız, taşınma sonrasında yerleşirken oyun konsolunuzu kurmanız oldukça kolay ve hızlı olacaktır.