Taşınırken Tabaklar Nasıl Paketlenir?

Taşınma sürecinde yaşanılan en zahmetli ve bir o kadar da özen gerektiren adım hiç kuşkusuz eşyaların paketlenmesi. Nakliye işini kolaylaştırmak ve yeni evdeki yerleştirme işlemine başlarken kötü sürprizlerle karşılaşmanın önüne geçmek için eşya paketlemede doğru ve uygun koliler seçmek kadar eşyaları bu kolilere gerektiği gibi yerleştirmek de oldukça önemli.

Özellikle mutfak eşyaları arasında bulunan bardaklar ve tabaklar, kırılgan yapıda oldukları için diğerlerine göre biraz daha üstüne düşülmesi gereken ürünler sınıfında. Takımının bozulmasını istemediğiniz, sizin için ayrı bir değeri olan tabaklarınızı yeni evlerine sapasağlam ulaştırmak için bazı adımları uygulamanız önem taşır. Taşınmak üzere olanların gözünde büyüyen o “Taşınırken tabaklar nasıl paketlenir?” sorusuna cevap olabilecek ve işinizi kolaylaştıracak adımlar ise şunlar:

 • Öncelikle tabaklarınızı paketlemek için kullanacağınız kolilerin bu işlem için uygun olduğundan emin olun. Ev taşımak için koli nereden alınır? içeriğimize göz atmak isteyebilirsiniz.
 • Tabaklar için kullanacağınız kolilerin sert ve sağlam olmasının yanında çok büyük olmaması da nakliye açısından önemli. Büyük ve tıka basa ağır tabaklarla dolu bir koliyi taşımak hem nakliye işlemini zorlaştırır, hem de tabaklarınızı riske atmaya sebep olabilir. Bunun yerine ufak kolilere daha az sayıda tabak yerleştirmek, hem paketlemeyi hem de taşımayı kolaylaştırır.
 • Tabakların ağırlığını düşününce, kartondan yapılmış kolilerin dayanıklılığını ne kadar artırırsanız o kadar sağlam bir taşıma gerçekleştirirsiniz. Karton kolilerinizin altını iyice bantlayıp tamamen sabitlendiğinden emin olduktan sonra, alt yüzeye bir parça daha karton yerleştirmeniz alt tabakanın daha sağlam olmasını sağlar.
 • Yerleştirmeye başlamadan önce, koliler yere bırakıldığında ve olası çarpma durumlarında hasarı önlemek için tabakların altına tampon olacak malzemeler yerleştirebilirsiniz. Bunun için mutfaktaki havlular, bezler, örtüler kullanılabileceği gibi buruşturarak toparladığınız kağıtları da kullanabilirsiniz.
 • Tabakların arasına birbirlerine kırıcı etki oluşturmasını önleyecek malzemeler koymak belki de bu işin en önemli noktalarından biri. Bu malzemeler kağıt, kumaş ürünler, havlu kağıt, naylon şilte kağıt olabilir. Her bir tabağı belirli sayıda üst üste koyduktan sonra, aynı kolide birden fazla böyle istif oluşturacaksanız, her bir istifi yine kağıtla veya kumaşla sararak yerleştirmeniz, tabakların kenarlarını koruyacaktır.
 • Tabaklarınızın aralarında, düzgünce istiflenmelerini engelleyecek ve taşınırken onlara zarar verebilecek çatal, kaşık gibi küçük ve sert cisimlerin kalmadığından emin olun.
 • Tabakları koli içine üst üste yerleştirecekseniz en alta büyükleri koymayı unutmayın. Sırayla yukarıya doğru ufalan tabaklarınızın aralarında kalacak boşlukları mümkün olduğunca yumuşak malzemelerle doldurun ki taşınma esnasında hareket alanı kalmasın. Ayrıca tabakları üst üste yatay olarak koymak yerine koliye dikey yerleştirmek de sağlam bir paketleme yöntemi olacaktır.
 • Tencerelerinizin ve büyük kaplarınızın da tabaklarınız için güzel birer koli vazifesi göreceğini unutmayın. Hareket esnasında sağa sola eğilip bükülmeyecekleri için taşınabilecek ağırlıkta olacak şekilde bunların içini doldurabilirsiniz.
 • Taşınma esnasında ihtiyaç duyulan en temel malzemelerden olan balonlu naylonlar da tabaklarınızı sarıp sarmalayarak en güvenli şekilde taşınmalarını sağlayacaktır. Her bir tabağın arasına bu naylondan koyarak oluşturduğunuz istifleri yine bununla sararak yerleştirirseniz tabaklarınız için güzel bir koruma sağlamış olursunuz.
 • Yeni eve ulaştıktan sonra tabaklarınızı hemen yerleştirebilmek ve kullanmaya başlayabilmek için kullandığınız kolilerin ve diğer tüm malzemelerin temiz olduğundan emin olun.
 • Tabaklarınızın bulunduğu kolilerin özenle taşınmasını sağlamak için paketlemeyi bitirdikten sonra kolilerinizin üzerine içinde bulunan ürünü yazarak hassasiyet uyarıları iliştirmeyi unutmayın. Bu sayede nakliye firmanızın görevlileri eşyalarınızı taşırken daha dikkatli davranacaktır. Ayrıca bu yöntemle kolileri açıp yerleştirirken hangi kutudan ne çıkacağını bilir ve ona göre düzenlemeye başlarsınız.
 • Eğer eşya paketleme işini kendiniz yapmıyorsanız ve bu işi nakliye firmanıza devrettiyseniz, görevlilere iletmek istediğiniz notları bildirin ve daha çok özen gösterilmesini istediğiniz tabaklarınız varsa bunları mutlaka açıklayın.

Sahip olduğunuz tüm eşyaların yeni adreslerine sapasağlam ulaşabilmeleri için hem gerektiği gibi paketlenmesi, hem de özenle taşınması gerekir. Her ne kadar doğru paketleme yapsanız da, uygun koşullarda taşınmadıkları zaman tüm eşyalarınız gibi tabaklarınız da zarar görecektir. Evden Eve Uzmanı olarak, evinizin nakliyesi yanında eşyalarınızın kolilenmesini de talep edebilir ve tüm hassas ve değerli eşyalarınızın yeni evinize güvenle ulaşacaklarından emin olabilirsiniz. Her eşyaya uygun araç ve ekipmanımızla taşınmak çok kolay.