Taşınırken Televizyon Nasıl Paketlenir?

Ev taşımak üzere olan birçok kişi eşyalarının zarar görmeden yeni eve ulaşmasını ister. Özellikle elektronik eşyalar, hassasiyetleri sebebiyle özel paketlenme ve taşınma süreci gerektirirler. Taşınmak üzereyseniz ve eşyalarınızı paketlemeye başladıysanız, tüm eşyalarınız gibi televizyonunuzun da herhangi bir zarar görmeden nakliye sürecini atlatıp yeni adresinize ulaşmasını istersiniz. 

Eğer televizyonunuza uygun paketleme yöntemlerine dikkat ederseniz, bu elektronik cihazınız daha uzun yıllar sizinle olmaya devam edecektir. Eşyalarını toplayan ve bir yandan da “Taşınırken televizyon nasıl paketlenir?” diye merak edenler için gerekli bilgileri bu içeriğimizde derledik. İşte adım adım televizyonu taşınmaya uygun olarak paketleme yöntemleri…

Paketlemek İçin Gereken Malzemeleri Toplayın

Ev toplama sürecinde diğer tüm eşyaların paketlenmesinde olduğu gibi televizyon paketlerken de yapılacak ilk iş, televizyonun yeni eve taşınmaya değer olup olmadığına karar vermek. Elektronik cihazlar, aradan belirli bir süre geçince eskisi gibi iyi performans göstermemeye ve isteklerinizi karşılamamaya başlarlar. Hele bir de birkaç kez tamirden geçmiş bir televizyona sahipseniz, yeni evinize yeni bir televizyon satın almak isteyebilirsiniz. 

Televizyonunuzu sizinle birlikte yeni eve götürme konusundaki fikriniz olumlu ise, paketleme işlemi için gereken ambalaj ürünlerini tedarik etmekle işe başlayabilirsiniz. 

Eğer televizyonunuzu satın aldığınızda ambalajı olan kutu duruyorsa işiniz biraz daha kolaylaşacaktır. Orijinal kutusu, televizyonun ölçülerine uygun olarak ve onu en iyi şekilde korumaya yönelik üretilmiştir. TV’yi güvenle sarıp sarmalayacak ve kaymalara karşı sabitlenmesini sağlayacak destek dolgularının yanında, TV’nin tüm aksesuarları için bölmeler ve ambalaj malzemeleri de mevcuttur. Böylece bu kutuyla fazla zaman ve çaba harcamadan televizyonunuzu kolayca paketler ve diğer işlerinize koyulursunuz.

Televizyonunuzun kutusunu atmış iseniz hazır düz ekran televizyon kutularından faydalanabilirsiniz. Bunun yanında, köpük veya plastik köşe koruyucular, koli bandı, köpük dolgu malzemesi, balonlu naylon, koli bandı gibi ürünlere ihtiyacınız olacak. Eğer eski model tüplü televizyonunuz varsa, bunu paketlemek için daha büyük bir koli, TV’yi iyice sarıp sarmalamak için bolca balonlu naylon, streç film veya örtü, battaniye gibi malzemeler gerekli.

Televizyonu Paketlenmek İçin Hazırlayın

Televizyonu paketlemeye başlamadan önce tamamen hazır hale getirmek, size eşya toplama sırasında zaman kazandırmanın yanında, taşınma sonrası yerleşme sürecinizde de kötü sürprizlerle karşılaşmanızı önler.

Paketleme işleminden önce, televizyonunuzun tüm bağlantılarını ve aksesuarlarını çıkararak işe başlayabilirsiniz. DVD oynatıcı, oyun kasası, ses çubuğu ve tüm kabloların televizyonla olan ilişkisini sonlandırın. Bunu yapmadan önce tüm yerleşimlerin fotoğrafını çekmek veya her bir giriş ve çıkışa yapışkanlı kağıtlarla notlar iliştirmek, taşınma bittikten sonra yerleşirken TV’nizin yeniden kurulumunda size yardımcı olur. 

Tüm bağlantıların söküldüğünden emin olunca televizyonunuz duvara monte edilmiş ise bu montajdan çıkarın, gövdeye bağlı tüm ayakları ve standları sökün. Televizyonunuzun ekranını, havalandırma deliklerini ve diğer tüm bölümleri uygun şekilde temizleyerek tozlardan arındırın. Bunu yaparken ekran için mikrofiber temizlik bezlerinden, delikler için ise basınçlı hava veya elektrikli süpürgeden faydalanabilirsiniz. Tüm aygıtların temiz olduğundan emin olun.

Uzaktan kumandaların pillerini çıkarın, bağlantı kablolarını ve kullanma kılavuzlarını ilgili cihazlarla eşleştirerek gruplandırın. Her bir aksesuarı ve kendisiyle ilgili parçaları düzenleyerek plastik saklama torbası veya kraft ambalaj kağıdıyla sarıp etiketleyin. Bu işlem yeniden kurulum sırasında oluşacak karışıklıkların önüne geçme konusunda size fayda sağlar.

Televizyon Ekranını Ve Köşeleri Koruma Altına Alın

Televizyonu taşınmak üzere paketlerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, televizyon ekranının emniyette olduğundan emin olmaktır. Ekranı korumak için en etkili malzemeler orijinal ekran koruyucu kılıflardır. Eğer ekran koruyucu kılıf bulunmuyorsa yerine kullanılabilecek en uygun malzeme, birçok eşyanın güvenliğini sağlamada üstün performans gösteren balonlu naylon. Bu yolla balonlu naylon birkaç kez ekranı saracak şekilde kullanılabilir.

Ekranı korumanızı sağlayacak ürünü belirleyip televizyonunuzu iyice sardığınızdan emin olunca kaplamayı koli bandıyla sıkıca sabitleyin. Burada dikkat edilmesi gereken, bandın televizyon ekranının herhangi bir noktasına değmemiş olması. Yapışkanlı olan bantların ekranda iz bırakma olasılığını unutmayın.

Televizyonun ekran koruması sağlandıktan sonra, köşelerin güvenliği için köşe koruyucu plastik veya köpük parçaları yerleştirin. Böylece paket içerisinde oluşacak boşluk ve darbelerin kırıcı etkisini en aza indirmiş olacaksınız.

Televizyonu Güvenli Bir Şekilde Paketleyin

İyice sardığınız televizyonunuzu varsa orijinal kutusuna, orijinal kutu bulunmuyorsa belirlediğiniz koliye iyice yerleştirin. Bunu yapmadan önce karton kutuyu ters çevirerek altını birkaç kez bantlayıp iyice sağlamlaştırmayı unutmayın. Bu yöntem, taşıma sırasında oluşacak ani hareketlerde televizyonun ağırlığı ile kolinizin alttan açılmasını engelleyecektir. Daha önce ayrı ayrı gruplandırarak paketlediğiniz diğer aksesuarları da kutudaki yerlerine veya uygun boşluklara yerleştirin.  

Televizyonunuzu herhangi bir karton koliyle paketliyorsanız, kolinin altında ve yanlarında yumuşak malzemelerle tampon alanları oluşturmayı unutmayın. Yine televizyonu kutuya koyduktan sonra, kolinin ağzını kapatmadan önce de üst kısımlarda kalan boşlukları balonlu naylon, havlu, örtü gibi malzemelerle doldurarak televizyonun kutu içerisinde sabitlenmesini sağlayın. 

Televizyonun ve diğer aksesuarların aynı kolide bulunması, yerleşme esnasında daha planlı ve hızlı bir kurulum yapmanız için size yardım eder. Ancak bu mümkün olmuyorsa, televizyonu tek bir kolide, aksesuarları da hepsi aynı bir arada olacak şekilde bir kolide paketleyin. Paketleme işlemi tamamlanınca kolinin ağzını sıkıca bantlayın, ardından açıkça görülebilen birkaç yere “KIRILIR” şeklinde uyarı notları yerleştirin.

Eğer televizyonunuzu paketlemek yerine battaniye ile sarmayı tercih edecekseniz, televizyonunuzu battaniyenin ortasına yerleştirerek bir bebek kundağı veya hediye paketi şeklinde battaniyenin uçlarını bir araya getirebilirsiniz. Bu yöntemde de televizyonunuzun ekranını korumak için iki kat balonlu naylon ile ekranı sıkıca sararak çizilmelerden korumayı ihmal etmeyin.

Televizyon Paketini Taşırken Dikkatli Olun

Televizyonunuzu paketleme işi tamamlandıktan sonra nakliye gününe kadar zarar görmeyeceği bir yerde muhafaza etmeyi unutmayın. Televizyonunuz bir süre paket halinde duracaksa, evin çok sık kullanılmayan bir köşesinde ve ekran dik olacak şekilde korunmalı.

Nakliye günü geldiğinde, eğer televizyonunuzun içinde bulunduğu koliyi kendiniz taşıyacaksanız işiniz kolay olacaktır. Ancak bir nakliye firması ile anlaştıysanız veya arkadaşlarınız taşınma günü size eşya taşımak için yardıma geldiyse, kolinin üzerinde kırılacak eşya olduğuna dair not bulunduğundan emin olun. Görünür bir yerde not yazıyor olsa da kolide televizyon olduğunu ve ne şekilde araca yükleneceğini hatırlatmanız hayat kurtarıcı olacaktır.

Televizyonunuz araca yerleştirildiğinde ekran dik durmalı, etrafında ona zarar verecek daha büyük eşyalar varsa bunlardan etkilenmeyecek konumda olmalı. Televizyonunuzun yatay vaziyette olursa üzerine gelecek paketlerin uygulayacağı basınca dayanacak kadar güçlü olmadığını unutmayın. Nakliye aracındaki en güvenli yer, büyük boyuttaki ve hareket etmeyecek durumda olan iki dikey eşyanın arasıdır. Oluşan boşlukları daha küçük ve zararsız kutularla doldurarak destek bölgeleri oluşturun.

Televizyonunuzu battaniye veya örtüye sararak taşımayı tercih ediyorsanız, televizyon sardığınız şekliyle nakliye aracındaki diğer eşyalardan etkilenmeyecek şekilde konumlandırın. Bu haliyle mümkünse özel araçla yeni adrese taşımak, televizyon için daha güvenli bir yol olması sebebiyle tercih edilebilir. 

Televizyonu özel araçla taşıyacaksanız ne şekilde paketlenmiş olursa olsun dik olarak yerleştirin. Ekran boyutları düşünüldüğünde televizyon taşımak için özel araçların bagajını değil arka koltukları tercih edin. Büyük ekranlı bir TV’ye sahipseniz taşınmak için otomobilde televizyonunuza uygun büyüklükte yer bulamayabilirsiniz.

Televizyonu Dikkatle Kutusundan Çıkarın

Nakliye aracı ile yeni adrese varıldığında televizyon kutusu araçtan indirilip eve taşınırken televizyonun dik konumda olduğundan emin olmak gerekir. Televizyon paketi hemen açılıp kurulum gerçekleşmeyecekse, kolinizi evin tenha bir köşesinde saklayın. Koliyi açma vakti geldiğinde ise iki kişi tarafından çıkarılması televizyonun devrilerek zarar görme ihtimalini ortadan kaldıracaktır. 

Yeniden kurulum için ise ilk olarak televizyonunuzun ayaklarını veya standını yerleştirin. Tüm bağlantıları sağlayıp televizyonunuzu açmayı denemeden önce oda sıcaklığına gelmesini beklemeyi unutmayın.