Taşınma Kutusu Nedir?

Yeni bir eve taşınma fikri, beraberinde getireceği yenilikler düşünülünce oldukça heyecan verici olsa da yapılacak işler bazen stres kaynağı haline gelebilir. Ev bulmak, temizlik yapmak, nakliye firması ile anlaşmak, evdeki eşyaları toplamak ve kolilemek gibi işlerin her biri iyi bir planlama gerektirir.

Yapılacak işler arasında en çok zaman ve emek gerektiren ise belki de eşyaların toplanması, paketlenmesi ve nakliyesi. Her birinin ayrı bir değeri olan eşyaların zarar görmeden güvenle yeni adrese ulaştırılması için en uygun koliyi bulmak büyük önem taşır. Taşınma sürecinde eşyaların yerleştirilebileceği plastik taşınma kutuları iyi birer alternatif olarak karşımıza çıkar. Taşınma kutusu, taşınma sürecinde eşyaların paketlenmesi için üretilmiş, genellikle dönüştürülmüş plastikten yapılan ve defalarca kullanılmaya uygun kutulardır.

Plastik taşınma kutuları, defalarca kullanılabilmesi sebebiyle taşınma işlemi bittikten sonra çöp çıkarmaz ve iadesi mümkün olduğu için evinizde depolama alanına ihtiyaç duymayacağınız bir taşınma süreci sağlar. Plastiklerin geri dönüştürülmesiyle oluşturulan bu plastik kutuların atıkları değerlendirmek adına iyi bir geri dönüşüm ürünü olduğunu söylemek mümkün.

Karton kutulara göre daha fazla eşyayı sığdırmanın mümkün olduğu plastik kutuların taşınmasının kolay olması, tercih edilmesindeki en büyük etken. Taşınma esnasında eğilip bükülme ihtimali olmayacağından, içine yerleştirdiğiniz eşyalarınızı yeni adresinize ulaştığınızda paketlediğiniz düzenle karşılarsınız. Ancak her ne kadar dayanıklı ve kolay taşınır olsalar da, cam eşyaların taşınmasında karton kolilerden daha verimli oldukları söylenemez. Koliler taşınırken çarpmalar gerçekleştiğinde kolilerin kendisi de sert olacağından içindeki camların kırılmasına zemin hazırlayabilir. Bunun önüne geçilmesi adına, plastik kutulara cam gibi hassas eşyalar yerleştirilirken eşyaların kutuya birebir temasını önleyecek yumuşak tampon alanları oluşturmak faydalı olacaktır.

Evinizin ve eşyalarınızın taşınmasını gerçekleştirecek olan nakliye firması ile anlaştıktan sonra taşınma gününü önceden belirlersiniz ve diğer tüm işlerinizi ve taşınma programınızı bu takvime göre planlarsınız. Her ne kadar en uygun hava koşullarında taşınmayı umsanız da hava durumunu belirleyemezsiniz ve tahmin etmeyeceğiniz yağışlı koşullar gerçekleşebilir. Bu gibi durumlarda, taşınma kolisi olarak plastik kutular tercih etmişseniz, paketlerin içindeki eşyalarınız yağış durumlarından da etkilenmeyecektir. Su geçirmez yapısı ve kolayca kapanan üst kapaklarıyla plastik kutular içine su geçirmeyecek ve eşyalarınız ıslanmayacaktır.

Taşınma sürecine girdiğinizde en çok zaman alacak mesele belki de eşyalarınızın paketlenmesi olacaktır. Koli temini için çalışmalara başlar, çevreden artık kullanılmayacağını düşündüğünüz karton koliler bulur veya yeni koliler satın alırsınız. Plastik taşınma kolileri genellikle kiralama yöntemiyle temin edilir. Taşınma işleminiz sona erdiğinde yeni bir lojistik işleme ihtiyaç duyan bu koliler doğaya atık oluşturmaz ve elden çıkardığınızda başkalarının kullanımına hizmet etmek üzere yola çıkarlar. Düzenli olarak taşınan kişiler için ise plastik taşınma kolisi satın almak, yıllarca atık üretmeden kullanılabilir hazır koli anlamına gelir. Ayrıca evdeki depolama alanlarında da iyi birer saklama kabı olabilen taşınma kutuları, zamanla eskimeyeceği için uzun ömürlü bir ev eşyası olarak da kalabilir.

Evdeki odalara ve buralarda bulunan eşyalara özel olarak tasarlanmış olan taşınma kutularının çeşitli boyutlarına erişmek mümkün. Kitaplardan dosyalara, lambalardan ayna ve çerçevelere, televizyondan beyaz eşyalara kadar ev, işyeri ve ofislerdeki her eşyanın yerleştirilebileceği bu kolilerden kaç tane kullanılması gerektiği, eşyalarınızın durumuna ve miktarına göre değişiklik gösterecektir.

Yeni ve tertemiz yaptığınız evinize taşınıp kolileri açtığınızda, eşyalarınızı yeniden temizleme ihtiyacı doğmadan doğrudan yeni yerlerine yerleştirmek, yerleşme sürecini oldukça hızlandıracaktır. Bu açıdan bakıldığında plastik kutuların eşyalarınızı hijyen içinde misafir edebilecek birer taşıyıcı olduklarını söylemek mümkün.

Profesyonel taşınma deneyimi sunabilecek potansiyelde olan taşınma kolileri her ne kadar güvenli olsa da, hassas eşyalarınızı paketlediğiniz kolilerin üzerine uyarı notları yerleştirmeyi unutmamakta ve nakliye firmanızın yetkilileriyle hassas kolilerinizin durumunu paylaşmanızda fayda olacaktır.