Nakliye Nedir?

Sayfa Özeti

Nakliye, bir eşya, hammadde ya da ürünün belirli bir adresten başka bir adrese taşınmasıdır. Günlük hayatta sıkça karşılaşılan bu kelime, ticari işlerle ilgilenenlerin sürekli gündeminde olduğu gibi, yeni bir adrese taşınacak olanların da üzerine düşündüğü bir iş olarak çokça araştırılır. Tarihin ilk yıllarından itibaren insan hayatında var olan nakliye, diğer adıyla taşımacılık, ilk olarak insanların kendileri için değerli ve gerekli olan eşyalarını yanlarında taşımasıyla başlamıştır. Tarihi gelişmelerle üretimin ve ticaretin gelişmesi, profesyonel olarak taşıma işini yapan kişilere ihtiyaç duyulmasını beraberinde getirmiştir ve nakliye işi doğmuştur. Zamanla eşyaların bir yerden başka bir yere taşınması kadar, sağlam ve vaktinde taşınması ve bu işin güvenilir yollarla yapılması ihtiyacı oluşmuş ve nakliye işi yapan kimselerin bu yönleriyle diğerlerinden sıyrılması sağlanmıştır. Taşıma işine duyulan ihtiyacın ve taşınan malzemelerin çeşitliliğinin artması, nakliye çeşitlerinin ve farklı taşıma yöntemlerinin ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

Nakliye Çeşitleri

Evini taşıyacak olanların, profesyonel taşımacılığa ihtiyaç duyanların merak ettiği “nakliye çeşitleri” 5 başlık altında toplanabilir.

Ulaşım Şekline Göre

Karayolu Taşımacılığı

Karayolu taşımacılığı, yakın mesafeli nakliye işlemlerinde kullanılan taşıma türüdür. Genellikle evden eve olan nakliye işlemleri karayolu taşımacılığı ile gerçekleşir. Bunun yanında karayolu birbirine yakın olan ülkeler arasındaki lojistik işlerin de kolaylıkla gerçekleşmesini sağlar.

Havayolu Taşımacılığı

Havayolu taşımacılığı, nakliye işlemlerinin en hızlı şekilde gerçekleştiği ve büyük kargo uçaklarının kullanıldığı taşıma türüdür. Hızlı olması büyük avantaj sağlarken en pahalı nakliye türü olması yönüyle yalnızca ekonomik getirisi büyük, taşıma hacmi küçük olan ürünlerin taşınmasında tercih edilir.

Demir Yolu Taşımacılığı

Demir yolu taşımacılığı, büyük hacimli ürünlerin ekonomik bir şekilde nakliyesini sağlayan taşımacılık türüdür. Birbirleriyle karayolu bağlantısı bulunan ülkeler arasında ve gelişmiş demiryolları bulunan ülkelerin iç taşımacılığında kullanılır.

Deniz Yolu Taşımacılığı

Deniz yolu taşımacılığı, yüksek miktarlarda ve büyük tonajlarda malların taşınabilmesini mümkün kılan taşımacılık türüdür. Özellikle uluslararası faaliyetlerde kullanılan bu nakliye türünün kendine has kuralları gelişmiştir ve ayrı kanun ve yönetmeliklere göre işleyişi sağlanır. Ekonomik avantajlar sunan deniz yolu taşımacılığının dezavantajı ise nakliye işlemlerinin çok uzun zaman almasıdır.

Karma Taşımacılık

Kara, hava, demir ve denizyolu taşımacılık türlerinden en az ikisinin birden kullanıldığı nakliye türüdür. Kombine taşımacılık olarak da bilinen karma nakliye türü, farklı nakliye türlerinin avantajlarından faydalanmayı mümkün kılması yönüyle son zamanlarda gittikçe yaygınlaşmıştır.

Nakliye işlemini gerçekleştirmeden önce taşımacılığın türüne karar verirken,

  • Nakliye işlemi için ne kadar zamana ihtiyaç olduğu,
  • Nakliye giderleri,
  • Ürünlerin hangisi ile taşınmaya uygun olduğu,
  • Ürünlerin miktarları,
    göz önünde bulundurulmalıdır.

Taşımacılıkta kullanılan ulaşım şeklinin yanında, ürünlerin taşınma şekline göre de nakliyeyi üç bölümde incelemek mümkün:

Taşınma Şekline Göre

Komple Nakliye

Herhangi bir kişi veya firmaya ait yüklerin tamamının tek seferde taşındığı nakliye türüdür. Bu taşımacılık türünde tek bir kişiye ait ürünlerin nakliye aracını tamamen dolduruyor olması gerekir. Komple nakliye ile genellikle ağır tonajlı ve yüksek hacimli yükler taşınır.

Parsel Nakliye

Parsel nakliye, aynı yöne giden bir araca iki ya da daha fazla kişi ya da ticari işletmenin mallarının ve eşyalarının yüklenmesi ve aynı güzergahta farklı adreslere teslim edilmesi ile oluşan nakliye işidir. Kişilerin ya da firmaların nakliye ve yol masraflarını paylaşıyor olması yönüyle oldukça ekonomik ve işleri kolaylaştıracak bir nakliye türüdür. Özellikle şehirlerarası taşımacılıkta kullanılan bu yöntemle, araçlar uzun yollara az yük ile gitmemiş olur ve parsel nakliye bu yönüyle yakıt tasarrufu sağlaması açısından da etkilidir.

Evden Eve Nakliye

Nakliye denince birçok insanın aklına ilk gelen nakliye çeşidi olan ve profesyonel bir sektör haline gelen evden eve nakliye, bir evde bulunan eşyaların belirli bir tarihte ve belirli bir plan dahilinde başka bir eve taşınmasıdır. Ev taşırken yapılması gereken en önemli işlerden birisi, eşyaları en uygun ve en güvenilir şekilde taşıyacak bir nakliye firması belirlemektir. Evlerini taşıyacak olanlar kendilerine uygun bir evden eve nakliye firması bulabilmek için uzun araştırmalar yaparlar. Nakliye firmalarının birçoğu artık eve gelip eşyaları kendilerinin taşımalarına en uygun olacak şekilde toplama ve paketleme hizmeti de sunarlar. Evde ne kadar eşya var, hangi eşyalar hangi tip araçla taşınır, toplama ve taşıma işi ne kadar zaman alır, taşınan kişi ile birlikte hareket ederek bu sorulara cevap olacak en uygun yolu kullanırlar. Ayrıca kapıdan sığmayacak eşyalar için pencerelerin sökülmesi gerekebilir ve eşyalar asansörlü bir sistemle nakliye aracına yüklenebilir. Hasarsız, zaman kaybı yaşanmadan, profesyonel bir şekilde planlanarak gerçekleşen bir evden eve nakliye işi, oldukça stresli ve yorucu olan taşınma işini kolaylaştıran en önemli adımdır.