Taşınırken Bardaklar Nasıl Paketlenir?

Her aşaması ayrı bir emek ve zaman gerektiren taşınma sürecinin en önemli adımlarından biri de eşyaları paketlemek. Eşyaları toplamak ve her bir eşya için yeterince koli bulmak kadar evdeki her şeyi türlerine ve özelliklerine göre kendilerine uygun koliler kullanarak paketlemek, yeni eve sağlam ulaşmaları açısından önem taşır.

Barındırdığı malzemelerin hassasiyeti düşünülünce paketleme işinde en fazla özen gerektiren bölümün mutfak olduğu söylenebilir. Her biri belli sayıda olan ve takım olarak alınmış, belki yıllarca korunarak kullanılmış eşyaların taşınma gününde size veda etmesini istemezsiniz. Bu açıdan, özellikle çoğunluğu cam malzemelerden üretilen bardaklarınızı paketlerken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir.

Eşyalarınızın paketleme işlemini kendiniz yapacaksanız veya büyük eşyalarınızı nakliye firmanıza devredip mutfaktaki ufak eşyalarınızı kendiniz toplayacaksanız, bardakların paketlenmesiyle ilgili bu içeriğimizde ihtiyacınız olan püf noktalarını bulabilirsiniz. İşte “Taşınırken bardaklar nasıl paketlenir?” sorusuna cevap olacak ve işinizi kolaylaştıracak birkaç ipucu…

 • Öncelikle, bardakların tamamını aynı koliye ve bir yığın halinde doldurmayın. Cam, porselen veya seramik malzemelerden üretilmiş olan bardaklarınız bir araya gelince oldukça ağır bir yük halini alır. Taşınmasının kolaylaşması için bardakların paketlenmesinde ufak koliler tercih etmenizde fayda var.
 • Bardaklarınızı paketlemede kullandığınız kolilerin sert ve sağlam yapıda olduğundan emin olun. Yumuşak ve dağılmaya müsait olan kolilerin bardakların şekillerinden etkilenerek taşıma işini tamamlayamayacağını unumayın.
 • Bardaklarınızı satın aldığınızda boşalan kutularını atmamışsanız bunlar, taşınırken de bardaklarınız için kurtarıcı parçalar olacaktır. Yeterince bardak kutunuz yoksa da içine sığacağını düşündüğünüz bölmeli karton kutular veya çekmece ve dolap düzenleyici olarak kullanılan bölmeli kutular da bardaklarınıza yolculuk esnasında sahip çıkabilirler.
 • Bardaklarınızın arasına, birbirlerine çarpmalarını ve çatlayıp kırılmalarını engelleyecek kağıt veya kumaş parçaları yerleştirin. Her bir bardağınızı kendisini saracak büyüklükte kağıt veya kumaşla kaplayarak artan kısımları toplayıp bardağın içine doluşturun. Mutfak bezlerini, havluları ve örtüleri bardaklarınızı koruma altına almak için değerlendirebilirsiniz. Kağıt havlu veya peçete de bardakların sarılmasında oldukça kullanışlıdır. Ancak bunların daha sonra başka yerlerde de değerlendirilerek israf olmalarının önüne geçeceğinizden emin olun.
 • Halk arasında patpat denilen ve rulo olarak satılan balonlu naylon da bardaklarınızı korumak ve paketlere yerleştirmek için kullanabileceğiniz malzemelerden biri. Oldukça kalın olan bu naylon sayesinde sardığınız bardaklarınızın arasına fazladan ürün yerleştirmenize de gerek kalmayacaktır.
 • Kullanılmayan gazete kağıtları ve ekmek sarılan kağıtları da bardaklarınızı kaplamada kullanabilirsiniz. Ancak yeni evinize taşındığınızda bütün mutfak eşyalarınızı aynı anda yıkamanız mümkün olamayabilir. Bu açıdan, bardaklarınızı sarmada kullandığınız her şeyin temiz olduğundan emin olun. Ayrıca bardaklarınızı yerleştirdiğiniz kolilerin de temiz olması gerektiğini unutmayın.
 • Bardaklarınızın bulunduğu kolilerin içinde boşluklar kalmamasına dikkat edin. Taşınırken çarpmanın etkisiyle kırılmalarının önüne geçmek için bardaklarınızın arasını yumuşak nesnelerle doldurarak kutu içinde sabitlenmelerini sağlayın ve bardaklarınızı kutulara yerleştirirken rastgele değil, belirli bir düzenle sağladığınızdan emin olun.
 • Tencere veya büyük naylon kaplar, bardakları korumak ve taşımak için oldukça elverişli kutular olarak kullanılabilir. Yine kağıt, baloncuklu naylon veya kumaşla kapladığınız bardaklarınızı sabit olacak şekilde tencere ve kaplarınızın içerisine yerleştirerek koli ihtiyacını da azaltmış olursunuz.
 • Bardakların içerisinde veya aralarında, taşınırken onlara zarar verebilecek çatal, kaşık gibi küçük ve sert cisimlerin kalmadığından emin olun.
 • Paketlenmesi tamamlanan bardak kolilerinin üzerine hangi bardaklar olduğunu yazmayı ve uyarı işaretleri koymayı unutmayın. Yazdığınız notlar sayesinde eşyalarınızı taşıyan görevli, bardak kolinize daha özenli davranacaktır. Ayrıca bu yöntem, kolilerinizi açıp eşyalarınızı yerleştirirken hangi eşyanın nereye ait olduğunu belirleyebilmeniz için size yardımcı olur.
 • Eğer bardaklarınızın paketlenmesini nakliye firmanız yapacaksa, görevlilerin yanında bulunun ve hassasiyeti olduğunu bildiğiniz bardaklarınız için özen göstermelerini rica edin.

Her bir bardağı koruma altına alabilmeniz ve zarar görmeden yeni evinize ulaştırabilmeniz için, doğru paketleme kadar bardak dolu kolilerinizin titizlikle taşınması da önemli ve gereklidir. Evden Eve Uzmanı olarak evinizin nakliyesini üstlendiğimizde, talep ederseniz tüm eşyalarınız gibi bardaklarınızın da taşınmaya uygun olarak paketlenmesi ve yeni adresinize güvenle ulaştırılması için gerekli tüm ekipman ve araçlarımızla hizmetinizdeyiz.