Taşınırken Kitaplar Nasıl Paketlenir?

Sayfa Özeti

Evinizi taşımak üzereyseniz ve fazlaca kitabınız varsa, oldukça yoğun geçen eşya toplama süreci sizi telaşlandırabilir. Her birinin ayrı bir değeri olan kitaplarınızı yeni evinize zarar görmeden ulaştırmak istersiniz ama bir yandan da hangi kitabı nereye sığdıracağınızı düşünürsünüz.

Tek başına çok da ağır olmayan kitaplar bir araya geldiklerinde taşınması zor bir yük haline gelebilir. Ancak iyi planlanmış bir kitap paketleme süreci ile kitaplarınızı da diğer tüm eşyalarınız gibi koruma altına alabilirsiniz. Kitaplarınızı paketlerken ihtiyaç duyacağınız malzemeleri temin ettikten sonra izlenecek adımlar ise şunlar:

 1. Kullanmadığınız Kitapları Elden Çıkararak Kitap Sayınızı Azaltın
 2. Kullanacağınız Kolilerin Kitap Taşımak İçin Uygun Olduğundan Emin Olun
 3. Ağır Olan Kitapları Kolinin Dibine, Hafif Olanları Üste Gelecek Şekilde Sıralayın
 4. Ciltsiz Kitapları Üst Üste Sıralayın
 5. Ciltli Kitaplarınızı Kutuya Dik Yerleştirin
 6. Aynı Boyuttaki Kitapları Bir Araya Getirin
 7. Kitaplarınızı Türlerine Göre Sınıflandırın
 8. Kitaplarınızı Kolilere Çok Sıkışık Yerleştirmeyin
 9. Kıymetli Kitaplarınızı, Gazete ve Dergilerinizi Kutuya Yerleştirmeden Önce Paketleyin, Aralarına Karton Parçaları Koyun
 10. Uzun Süreli Paketleme İçin Kitaplarınızın Ve Kolilerinizin Temiz Olduğundan Emin Olun
 11. Paketleme İşlemi Bittikten Sonra Kolilerinizin Üzerine İşaret Koymayı Unutmayın
 12. Araca Yüklerken En Dibe Kitap Kolilerinizi Yerleştirin

Kullanmadığınız Kitapları Elden Çıkararak Kitap Sayınızı Azaltın

Gerçek bir kitap aşığı iseniz ve çok sayıda kitabınız varsa, eşyalarınızı toplarken kolileme işlemi sizin için biraz daha zaman alıcı olacaktır. Kitaplarınızı kutulara yerleştirmeye başlamadan önce ilk yapmanız gereken, artık okumadığınız kitapları başkalarına vererek veya kullanılamaz olanları geri dönüşüme göndererek kitap sayınızı azaltmak olmalı. Böylece hem kolileme işini kolaylaştırmış, hem kitap yükünüzü hafifletmiş, hem de yeni evinizde kolileri açtığınızda yerleştireceğiniz kitapları şimdiden düzenlemiş olursunuz.

Kullanacağınız Kolilerin Kitap Taşımak İçin Uygun Olduğundan Emin Olun

Kitaplar tek başına düşünüldüğünde çok yer kaplamayan ve yük sayılmayacak eşyalar olsa da birkaç kitap bir araya geldiğinde oldukça ağır olduklarını görürsünüz. Hal böyle olunca, kitaplarınızı taşıyacağınız kolinin oldukça dayanıklı olması gerekir. Kitapları yerleştirirken kullanacağınız kolileri çift oluklu, sağlam ve çok büyük olmayan kutulardan seçmeniz, kitaplarınızın taşınmasını kolaylaştıracaktır. Ayrıca her boyutta kitabınızı paketleyebilmek için farklı büyüklükteki kolilere ihtiyacınız duyacağınızı unutmayın. Diğer ağır ve kıymetli eşyalarda olduğu gibi, kitap taşımak için kullanacağınız kolileri de ilk olarak altlarından bantlayarak sağlamlaştırın.

Ağır Kitapları Kolinin Dibine, Hafif Olanları Üste Gelecek Şekilde Sıralayın

Her ne kadar kitaplarınız için sert ve sağlam koliler seçmiş olsanız da, gerekli şekilde yerleştirmezseniz taşınma esnasında karton koliniz yamulabilir ve kitaplarınız zarar görebilir. Bunun için yapmanız gereken, kalın ve ağır olan kitaplarınızı en alta gelecek şekilde yerleştirmek ve ince ve hafif olanları da bunların üzerine sıralamak.

Ciltsiz Kitapları Üst Üste Sıralayın

Ciltsiz kitapların uygun bir koliye düz ve üst üste gelecek şekilde paketlenmesi, bunlar için en doğru yöntem olabilir. Kağıt kenarların kolinin dibine denk gelmemesi, kitap sayfalarının eğilip bükülmemesi açısından önemlidir. Aynı büyüklükteki kitaplar bir araya getirilince kolide boşluk da kalmayacak ve taşınmaya oldukça elverişli bir paket elde edilmiş olacaktır.

Ciltli Kitaplarınızı Kutuya Dik Yerleştirin

Ciltli kitapları kitaplıktaki gibi sırtları kolinin yanlarına gelecek şekilde yerleştirmek, ciltlerinin korunması açısından faydalı olacaktır. Ayrıca kitaplarınızın ciltlerinin zarar görmesini istemiyorsanız bunları kağıt, balonlu naylon veya uygun bir bez ile sararak paketledikten sonra kolilere yerleştirebilir ve fazladan koruma sağlayabilirsiniz.

Aynı Boyuttaki Kitapları Bir Araya Getirin

Kitaplarınızı büyüklüklerine göre sıralamanız, kolilerinizi kullanırken size yeterli yer sağlayacağı gibi, gerçek bir düzen severseniz kitap kolilerinizi açtığınızda da sizi mutlu edecektir. Yeni evinizdeki kitaplığınızı yerleştirirken yine aynı düzene göre yerleştirebilir ve bu süreçte de vakit kazanabilirsiniz.

Kitaplarınızı Türlerine Göre Sınıflandırın

Geniş kapsamlı bir kitaplığa sahipseniz ve farklı içeriklerde kitaplarınız bulunuyorsa, bu kitaplarınızı konularına ve türlerine göre ayırarak kolilemek sizin için büyük avantaj sağlar. Taşındığınız evde kolileri açtığınızda bu düzenle yerleştirdiğiniz kitaplığınızda aradığınız kitabı kolayca bulma imkanı elde etmiş olursunuz.

Kitaplarınızı Kolilere Çok Sıkışık Yerleştirmeyin, Boşlukları Doldurun

Kitapların taşınırken koli içinde sağa sola kayarak hareket etmemesi önemlidir ancak fazlaca sıkışık da olmaması gerekir. Koli içine tepilmiş kitaplarınızı kutudan çıkarırken çekiştirmek zorunda kalabilir ve onlara zarar verebilirsiniz. Yapmanız gereken hareket etmeyecek şekilde sabitlenmelerini sağlamaktır. Bunun için kitaplar arasında kalan boşlukları karton parçalarıyla veya dolgu malzemesi görevi görecek yumuşak eşyalarla doldurabilirsiniz.

Kıymetli Kitaplarınızı, Gazete Ve Dergilerinizi Kutuya Yerleştirmeden Önce Koruma Altına Alın

Kitaplarınızı sağlam yerleştirdiğinizi düşünseniz de koliniz taşınma esnasında fazlaca hareket edebilir, üzerine başka kutular veya ağır mobilyalar devrilebilir, çarpmaların etkisiyle kitaplarınız koli içinde hasar alabilir. Her türlü tehlikeye karşı kesin koruma altına almak istediğiniz kitaplarınız, sakladığınız gazete ve dergi sayılarınız varsa, bunları paketlemeden önce balonlu naylon veya herhangi bir ambalaj ürünüyle sararak zarar görmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Uzun Süreli Paketleme İçin Kitaplarınızın Ve Kolilerinizin Temiz Olduğundan Emin Olun

Yeni evinize taşıyacağınız her eşyada olduğu gibi, kitaplarınızın da hemen yerleştirilebilmesi için temiz bir koliyle taşınması gerekir. Ayrıca paketlediğiniz koliden uzun süre çıkarmamayı düşündüğünüz kitaplarınız varsa, bunlar için kullandığınız kolilerin temiz, sağlam ve kuru olması, kitaplarınızı kötü kokulardan koruyacaktır.

Paketleme İşlemi Bittikten Sonra Kolilerinizin Üzerine İşaret Koymayı Unutmayın

Eşyalarınızı yerleştirdiğiniz diğer kolilerdeki gibi kitaplarınızı paketlediğiniz kutuların üzerine de uyarı notları iliştirmeyi unutmayın. Bu notlar taşınma günü nakliye ekiplerinin paketlerinize nazik davranmasını sağlarken öte yandan yeni evinizde eşyalarınızı yerleştirirken size rehberlik edecektir.

Araca Yüklerken En Dibe Kitap Kolilerini Yerleştirin

Nakliye aracına eşyalar yüklenirken ilk olarak kitaplarınızın bulunduğu kolilerin yerleştirilmesini nakliye firmanızın görevlilerinden rica edin. Böylece kitap kolilerinin çarpma ve sarsıntılardan etkilenmemesi, ağır mobilyalardan zarar görmemesi için güvenli bir yolculuk temin etmiş olursunuz. Yeni adrese ulaşan kitap kutularınız da araçtan en son çıkacakları için evinizin dilediğiniz bölümünde yerini almış olur.