Ev Taşırken Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Sayfa Özeti

Büyük bir heyecanla arayıp bulduğunuz yeni eve yerleşmenin son adımı olan ev taşıma işlemini gerçekleştirmek, bazen dünyayı kurtarmış gibi hissettirir. Tüm eşyalar toplanır, kolilere doldurulup paketlenir ve uzun araştırmalar sonucunda en iyisi olduğuna karar verilen nakliye firması ile yeni adreslerine taşınarak yerleştirilir. Ancak her bir adımı emek ve sabır gerektiren taşınma işi belirli bir düzenle hareket edilmezse daha yorucu hale gelebilir. Bu sebeple, işlere girişmeden önce bir taşınma planı hazırlar ve taşınmak için gerekli olan malzemeleri önceden temin ederseniz taşınma sürecine girdiğinizde işlerinize ara vermek ve fazladan zaman harcamak zorunda kalmazsınız. Bu malzemelerin bir kısmı zaten evinizde var olan eşyalarken bir kısmını satın almanız veya çevreden temin etmeniz gerekebilir.

Taşınmak üzereyseniz ve “Ev taşırken gerekli malzemeler nelerdir?” diye merak ediyorsanız bu içeriğimize göz atarak ihtiyaç listesi hakkında fikir edinebilirsiniz. İşte evinizi toplarken, yeni adresinize ulaştırırken ve taşındıktan sonra yeni yerlerine yerleştirirken ihtiyaç duyabileceğiniz malzemeler…

Envanter Listesi – Taşınma Planı

Taşınma günü gelip çattığında panik olmamanız için belki de haftalar öncesinden yapılacakları planlamak ve gerekli olacak tüm malzemelerin bir listesini hazırlamak, oldukça zorlu olan taşınma sürecinin tıkır tıkır işlemesinde size yardımcı olacak en önemli adım olabilir. Kendinize bir liste hazırlayın ve hallettiğiniz her işin karşısına, tamamlandığına dair işaret koyun. Nakliye firmasının bulunması, yeterince koli alınması, yeni evin temizliği- boyası- badanası vs. her işinizi sıraya koyun. Böylece işler düzenli bir şekilde ilerler ve kafa karışıklığına engel olmuş olursunuz. Ayrıca eşyalarınızı yerleştirdiğiniz her bir koliyi numaralandırarak listenize not edebilir ve taşındıktan sonra buna göre evin gerekli bölümlerine bırakılmalarını sağlayabilirsiniz ve böylelikle evinizi yerleştirmek için de ilk adımı atmış olursunuz.

Koli

Ev taşımak denince akla gelen ilk malzeme koliler. Taşınma fikri ortaya çıktığı andan itibaren koli temin etme çalışmaları da otomatik olarak başlar. Ev taşımak için koli nereden alınır, hangi eşya için ne kadar koli gerekir, zihinde hesaplamalar yapılır ve araştırmalar başlar. Öncelikle her boy koliye ihtiyacınız olacağını unutmayın. Mutfak eşyalarınız için küçük, sert ve sağlam koliler işinize yararken giysileriniz ve diğer tekstil ürünleriniz için büyük karton koliler kullanabilirsiniz. Ayrıca işe yaramaz gibi görünse de parçalanmış kolilerden ortaya çıkan karton parçalarını beyaz eşyalarınızı, mobilyalarınızı sarmak ve diğer kolilerinizi sağlamlaştırmak için kullanabileceğinizi unutmayın.

Koli Bandı

Eşyalarınızı yerleştirdiğiniz koliler ne kadar önemli ve gerekliyse koli bandı da o kadar mühimdir, koli bandı olmadan eşya paketlemek çok da kolay olmayacaktır. Boş karton kolilere kutu şeklini vermek ve özellikle taban kısımlarını sağlamlaştırmak için öncelikle birkaç tur bantlamak gerekir. Kolilere eşyalar yerleştirildikten sonra sıkıca kapanması için de bolca banda ihtiyaç vardır. Hal böyle olunca alabileceğiniz kadar koli bandı almayı ihmal etmemekte fayda var.

Paket İpliği

Eşyalarınızı kolilere doldurup bantlayarak paketleme işini tamamladıktan sonra taşınmalarını kolaylaştırmak için paket ipliklerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca çamaşır ipi olarak satılan iplerden de aynı şekilde kolilerinizde tutulup taşınmalarını sağlayacak bölümler oluşturabilirsiniz.

Makas, Maket Bıçağı, Tamir Çantası

Kolileme işlemlerinde bantlarınızı ve gerekirse kartonları kesmek için makastan ve maket bıçağınızdan yardım alabilirsiniz. Ayrıca çıkabilecek ufak çaplı tamir ve sökme – takma işlemleri için vida, tornavida, çekiç, çivi vb. barındıran bir tamir çantasını da elinizin altında bulundurmayı unutmayın.

Kılıf – Hurç

Özellikle tekstil ürünlerinizi yeni evinize tertemiz ulaştırmak için kumaş kılıflardan veya hurçlardan yardım alabilirsiniz. Kıyafetlerinizi, örtü ve perdelerinizi, yorgan ve yastıklarınızı karton kolilere yerleştirmeden önce hurç veya kılıflara geçirerek koruma altına alabilirsiniz. Böylelikle yeni evinizde kolilerinizi açar açmaz her bir eşyanızı temizlemekle vakit kaybetmezsiniz ve gönül rahatlığıyla kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca kabarık ve çok yer kaplayan eşyalarınızı da vakumlu hurçlara yerleştirerek daha az yer kaplamalarını da sağlayabilirsiniz.

Kağıt

Özellikle mutfak eşyalarını paketlerken her bir tabağınızı, bardağınızı sarıp sarmalamak için çeşitli kağıtları kullanabilirsiniz. Eski gazete yaprakları, kraft kağıtlar, havlu kağıtlar, hassas eşyalarınızın yeni eve giderken güvenli bir yolculuk geçirmelerini sağlarlar.

Çöp Poşeti

Çöp poşetleri büyük boyda olanlarından tercih edilirse tek başına birer taşınma malzemesi olarak değerlendirilebilirler. Kutuya konulması gerekmeyen ve çok ağır olmayan eşyalar büyük çöp torbalarıyla taşınabilir. Plastik ürünler, boş saksılar, naylon kaplar gibi çeşitli eşyalar bu yöntemle yeni eve ulaştırılabilir. Hatta tekstil ürünlerinizi bile önce temiz kılıflara yerleştirerek büyük poşetlerle rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

Marker Kalem Veya Etiket

Özenle yerleştirdiğiniz güzelim eşyalarınızın yolda zarar görmesini ve taşınma sürecinde size veda etmesini istemezsiniz. Bunun için yapmanız gereken, her bir kolinin üzerine büyük ve göze çarpacak okunaklı bir yazıyla veya kolinin görünür bir kısmındaki bir etiketle içinde ne bulunduğunu yazmanız ve hassas olduğunu düşündüğünüz eşyalarınızın bulunduğu kolilerin üzerine uyarı notları iliştirmeniz. Böylece kolileri taşıyacak olan görevliler bunlara daha nazik davranırlar ve eşyalarınız da zarar görmeden sizinle kalmaya devam eder. Ayrıca taşınma işlemi tamamlandıktan sonra paketlerdeki eşyalarınızı yerleştirirken bu notlar sayesinde hangi kolinin hangi odada açılması gerektiğini bilir ve ona göre evinizi düzenlersiniz.

Balonlu Naylon

Pat pat ya da pıt pıt diye bilinen ve koliden çıktığında yuvarlak topçuklarını patlatmanın büyük keyif verdiği balonlu naylonlar, eşyalarınızın çizilmeden ve dağılmadan yeni evinize ulaşmalarını sağlaması açısından cankurtaran niteliğinde bir malzeme olabilir. Büyük eşyaları sararak korumasının yanında ufak ama hassas olan eşyalarınızı da güvence altına almanızı sağlayan bu naylonlar nalburlarda ve yapı marketlerde rulolar halinde satılır.

Büyük Streç Film

Taşınmanın olmazsa olmazlarından ve büyük bir icat olan bu ürün sayesinde her türlü eşyanız sarılabilir. Dev bir streç filmle masa, koltuk, dolap gibi mobilyalarınız darbelere karşı korurken hurç gibi kirlenmesi ve içindeki eşyaları da etkilemesi muhtemel taşıma malzemelerinizi de temiz tutmak için önlem alabilirsiniz.

Koruyucu Köşe Profili

Koruyucu köşe profilleri, ahşap mobilyalar, büyük cam ürünler ve elektronik eşyaların köşelerini taşınma esnasında çarpmalardan ve hasar almaktan korumak için üretilmiştir. Köpük köşebent olarak da bilinen bu ürünleri nalburlardan ve yapı marketlerden temin edebilirsiniz.

Temizlik Malzemeleri

Taşınacağınız evi her ne kadar nakliye gününün öncesinde temizlemiş olsanız da, eşyalarınız taşınırken ve monte edilirken toz ve parçalar etrafa saçılabilir. Ayrıca eve girip çıkarken ve eşyaların da taşıdığı tozlar rahatsız edici boyuta varabilir. Bu açıdan elinizin altında hemen kullanabileceğiniz belli başlı temizlik ürünlerini ve elektrikli süpürgenizi bulundurmakta fayda var.

Evinizi taşırken her bir eşyanızı paketlemek için ayrı ayrı malzemelerden yardım alırsınız. Bütün bu işlemlerin tek bir elde toplanarak gözünüz arkada kalmayacak şekilde tamamlanmasını isterseniz, nakliye firmanızın bunu sağlayabileceğini unutmayın. Evden Eve Uzmanı olarak, sizin için tüm eşyalarınızı büyük bir özenle paketliyoruz, tecrübeli ekibimiz ve gerekli malzeme ve araçlarımızla yeni evinize güvenle ulaşmalarını sağlıyoruz. Ayrıca bunlara ek olarak talebiniz doğrultusunda yeni evinizi sizin için temizliyor ve kilitlerinizi de değiştirerek yeni evinize kendi anahtarınızla girmenizi sağlıyoruz.