Taşınırken Ayakkabılar Nasıl Paketlenir?

Taşınmak üzere eşyalarını toplamaya başlayan ve çok sayıda ayakkabısı olan birçok kişi “Taşınırken ayakkabılar nasıl paketlenir?” sorusunu merak ediyor. Evde bulunan her eşyada olduğu gibi ayakkabıların paketlenmesi de büyük önem taşıyor. İncelikleri bilinmez ve önemli adımlara dikkat edilmezse yeni adreste birçok ayakkabının nakliye işleminden zarar görmüş olması gerçeğiyle karşı karşıya kalınabiliyor.

Eşyalarınızın zarar görmeden yeni evinize ulaşmasını istiyor ve sevdiğiniz ayakkabılarınızın size veda etmesinden çekiniyorsanız ayakkabılarınızı paketlerken oldukça hassas davranmanız gerekiyor. Diğer eşyalardan ayrılan özellikleriyle ayakkabı paketlemenin detaylarını sizler için bu blogda derledik. İşte adım adım ayakkabı paketlemenin incelikleri…

 • Ayakkabılarınızı bir araya getirin.

Ayakkabılarınızı kolilere doldurmaya başlamadan önce atılması gereken en önemli adım, tüm ayakkabılarınızı bir yerde toplamak ve hepsiniz gözden geçirmek. Böylece ayakkabılarınızı paketlemek için ne kadar ambalaj ürününe ihtiyacınız olduğunu belirleme şansınız olur ve hangi ayakkabılarınızı beraberinizde götüreceğinize kolayca karar verebilirsiniz.

 • Giymediklerinizden kurtulun.

Hepsini aynı anda görebileceğiniz bir yerde bir araya getirdiğiniz ayakkabılarınızı gözden geçirdiğinizde yıllardır giymediğiniz ve belki de bundan sonra giymek istemeyeceğiniz ayakkabılarınız olduğunu fark edeceksiniz. Uzun zamandır bir köşede öylece duran ve muhtemelen yeni evinizde de durmaya devam edecek olan bu ayakkabılarınızı nakliye sürecinde kendinize yük etmek istemezsiniz. Kolilerinizde yer kaplayacak ve yeni evinizde de fazladan depolama alanı gerektirecek olan bu ayakkabılarınızı başkalarıyla paylaşabilir veya yeniden değerlendirilmek üzere geri dönüşüm noktalarına teslim edebilirsiniz.

 • Ayakkabılarınızı havalandırın ve temiz olduklarından emin olun.

İhtiyaç fazlası olanları ayıkladığınız ayakkabılarınızı paketlemeden önce hepsinin temiz ve kuru olduklarından emin olun.Yeni adresinize ulaştığınızda yapılacak çok sayıda işiniz olacağından eşyalarınız içinde o anda kullanılmayacak olanları muhtemelen paketleriyle depolamaya karar vereceksiniz. Dışarda çeşitli kirlere maruz kalan ve uzun süre kullanıldığında çok da hoş kokmayan ayakkabılarınızı paketlemeden önce temizleyip havalandırmazsanız uzun süren yerleştirme süreciniz bittiğinde kapalı paketlerde iyice kokuşmuş ayakkabılar topluluğuyla karşılaşabilirsiniz.

 • Ayakkabılarınıza bakım yapın.

Temizlenerek kötü kokulardan arınan ayakkabılarınızın yıkanabilenlerini yıkayarak, deri ayakkabılarınızı da temizleyip boyayarak uzun süreli koruma altına alabilirsiniz. Böylece paketlerinizi açtığınızda tertemiz ve ışıl ışıl ayakkabılarınız kullanımınıza hazır olarak sizi bekliyor olacaktır.

 • Her birinin içini doldurun.

Ayakkabılarınızı temizleyip iyice havalandırdıktan sonra üst üste yığılıp kolilerde sıkışarak eğilip bükülmemeleri için içlerini kağıt veya kumaş parçalarıyla doldurarak şekillerini koruyabilirsiniz.

 • İyi durumdakileri ayrı ve özel kutulara koyun.

Ayakkabılarınızı paketlerken özellikle şeklinizin bozulmasından endişe ettiğiniz ve daha uzun yıllar sizinle olmasını istediğiniz ayakkabılarınızı ayrı ayrı küçük kutulara koyduktan sonra büyük kolilere yerleştirin. Bunun için hazır olarak satılan ayakkabu kutularından veya plastik ayakkabı koruyuculardan da faydalanabilirsiniz.

 • Bağcıklı ayakkabılarınızı birbirine bağlayın.

Bağcıklı spor ayakkabılarınız özellikle kumaş yapıda ise ayrı ayrı paketlenme ihtiyacı duymazlar. Hepsini aynı koliye koyacağınız bu ayakkabılarınızı bağcıklarından birbirine tutturmanız, ayakkabı kolinizden acilen bir spor ayakkabı bulmanız gerektiğinde her iki tekine de aynı anda ulaşabilmenizi sağlayacaktır.

 • Atılmamış ayakkabı kutularına ait olan ayakkabıları kendi kutularına koyun.

Aldığı ayakkabıların kutularını her daim saklayanlardansanız ayakkabı paketleme işleminde oldukça şanslısınız denebilir. Bazı ayakkabılar şekil ve boyut itibarıyla başka kutulara tam olarak yerleşmez ve zorladığınız takdirde deforme olmaları kaçınılmaz olur. Yıllardır sizinle olmalarına rağmen kutularını atmadığınız ayakkabılarınızı önce kendi kutularına, sonra büyük koliye yerleştirmeniz, sevgili ayakkabılarınızın yeni evinize güvenle yolculuk etmelerini sağlayacaktır.

 • Ayakkabıları mevsimine ve türlerine göre sınıflandırın.

Nakliye işlemi tamamlandıktan sonra yeni evi yerleştirme süreci başladığında hava ve mevsim durumuna göre kolileri açarsınız. Örneğin yaz mevsiminde taşınmışsanız kışlık ayakkabılarınızı ihtiyaç anına kadar paketlediğiniz kolilerde depolamayı tercih edebilirsiniz. Hal böyle iken, ayakkabılarınızı yazlık ve kışlıklar olarak gruplandırarak ayrı kolilere yerleştirmeniz, gittiğinizde depolanacak ve kullanıma hazır olanları belirlemenizde size yol gösterir. Yine tür ve tarzlarına göre ayakkabılarınızı sınıflandırarak paketlemeniz, aradığınız ayakkabıyı bulmanız için oldukça pratik bir yöntem olacaktır.

 • Her türden bir numune içeren bir koli hazırlayın.

Çalışma hayatınıza birkaç günlük taşınma izni ile ara vermiş olabilirsiniz ve taşınma günü muhtemelen rahat bir spor ayakkabı giymeyi tercih edersiniz. Taşınma izniniz sona erdiğinde henüz tüm kolileri açamamış olacağınızdan işe spor ayakkabılarınızla gitmek sizi memnun etmeyecektir. Bu durumda, ayakkabılarınızın tamamını büyük bir koliye yerleştirmeden önce günlük ve iş yerinizde giyebileceğiniz, her durumda gerekli olacağını düşündüğünüz birkaç tür ayakkabıyı küçük ayrı bir paket yapmalısınız. Bu paket, kolilerinizin tamamını açıp tüm eşyalarınızı yerleştirene kadar ihtiyacınız olan ayakkabıların her an elinizin altında bulunmasına yardım eder.

 • Ayakkabıları koyacağınız paketlerin ve saracağınız ambalajların temiz olduğundan emin olun.

Toplayıp tamamını paketlediğiniz eşyalarınızın nakliye edilmesinden önce taşınacak olduğunuz evi bir güzel temizlersiniz. Taşınan eşyalarınızı paketlerinden çıkararak tertemiz evinize gönül rahatlığıyla yerleştirmek size huzur verir. Ayakkabılarınızın ve onları paketleyeceğiniz koli ve diğer ambalaj ürünlerinin temiz olduğundan emin iseniz eşya yerleştirme sürecinde ayakkabılarınızı hiç düşünmeden yeni yerlerinde düzenleyebilirsiniz. Ayakkabılarınızı ayrı ayrı kutuların dışında ambalaj kağıdına saracaksanız, bunun temiz ve desensiz olmasına özen gösterin ki uzun süren depolama sürecinin sonunda beklemediğiniz ve geri dönüşü olmayacak lekelerle karşılaşmayın.

 • Güzel kokmaları için hoş kokulu poşet çaylardan faydalanın.

Güzelce temizlenip havalanan ve kötü kokulardan kurtulan ayakkabılarınız, üretildikleri malzemelerin çeşitliliği sebebiyle kapalı kolilerde tekrar kötü kokma ihtimali taşırlar. Bunun önüne geçmek için ayakkabılarınızın içlerine hoş kokulu, çiçek özlü bitki çayı poşetleri yerleştirerek taze kokularla yolculuk etmelerini sağlayabilirsiniz.

 • Ağır ayakkabıları kolinin altına, hafifleri üst kısımlara yerleştirin.

Ayakkabılarınızın tamamını birkaç büyük kolide paketlemeyi düşünüyorsanız, ki bu şekilde nakliyeleri daha az yorucu olacaktır, en alta ağır ve büyük boyutlu ayakkabılarınızı, üstlere de hafif ve hassas olduğunu düşündüğünüz ayakkabılarınızı yerleştirin. Böylece ağır ayakkabılarınızın hafif olanlara yük olarak zarar vermelerini engellemiş olursunuz.

 • Market torbaları yerine balonlu naylon ve ambalaj kağıdı tercih edin.

Ayakkabılarınızın kendi kutularını atmışsanız büyük koliye yerleştirmeden önce ayakkabılarınızı nalburlardan temin edebileceğiniz ve ev taşırken birçok eşyanızın paketlenmesinde cankurtaran olan balonlu naylona sarın. Yine kağıt olan ambalaj ürünlerini de ayakkabılarınızı sarmak için tercih edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, ayakkabıların büyüklüğüne göre yaklaşık bir gazete kağıdı büyüklüğündeki ambalaj ürününün karşılıklı köşelerine ayakkabılarınızın teklerini yerleştirmek ve ortada buluştuklarında kenarlarda kalan kısımları içlerine doluşturarak iki ayakkabı üst üste gelecek şekilde katlamak.

 • Kolilerdeki boşlukları doldurun.

Naylon veya kağıt ile paketlediğiniz ayakkabılarınızı kolilere yerleştirirken ayakkabı paketleri arasında kalan boşlukları kağıt topları veya kumaş gibi yumuşak malzemelerle doldurun. Böylece ayakkabılarınız gereğinden fazla sıkışmak ve şekil değiştirmek zorunda kalmaz.

 • Tüm ayakkabılarınızı tek bir koliye sığdırmaya çalışmayın.

Ayakkabılarınızın tamamını aynı koliye sığdırmaya çabalarken onlara zarar verebileceğinizi unutmayın. Bunun yerine bir paket daha fazla taşımayı göze alarak ayakkabılarınızın rahat bir yolculuk geçirmesine izin verin. Bu şekilde ayakkabılarınızı sınıflandırarak ayrı kutulara yerleştirme şansı da yakalamış olursunuz.

 • Kolilerin üzerine notlar iliştirin.

Ayakkabılarınızı ayrı ayrı kutulara yerleştirdiyseniz, her eşyada olduğu gibi bu paketlerin de üzerlerine içindekilerle ilgili ipucu niteliğinde notlar yazmayı ihmal etmeyin. Bu sayede eşyalarınızı yeni evinize yerleştirirken hangi kutuda ne tür ayakkabı aramanız gerektiğini bilir ve buna göre hareket edersiniz.