Taşınırken Sıvı Ürünler Nasıl Paketlenir?

Yoğun bir tempoya girmenize sebep olacak taşınma sürecinde, büyük taşınma işlerinin yanı sıra eşyaların ne şekilde paketlenmesi gerektiği ile ilgili araştırmalar yapmaya başlarsınız. Her bir eşyanızın ne şekilde paketleneceğini öğrenmek, onların yeni evinize zarar görmeden sağlam bir şekilde ulaşmalarını sağlamak adına oldukça önemlidir.

Eşyalarınızın özelliklerine uygun paketleme yapmamanız, yeni adrese yerleşirken beklenmedik bir dağınıklıkla karşılaşmanıza sebep olabilir. Özellikle sıvı yapıdaki ürünlerin paketlenmesi ve nakliyesi için oldukça özenli davranmanız gerekir. Sıvı temizlik ürünleri, hobi boyaları, ev yapımı içecekler gibi zarar görmesini ve etrafa dökülüp saçılmasını istemeyeceğiniz çeşitli ürünlerin paketlenmesi ve taşınması için çeşitli yollar vardır.

İlk bakışta göz korkutucu gibi görünse de gerekli ve faydalı yollar izlendiği takdirde, sıvıların paketlenmesi ve nakliyesi kolaylaşacaktır. İşte ev taşımak üzere olanların merak ettiği “Sıvılar nasıl paketlenir?” sorusunun cevabı olabilecek ipuçları…

Paketlemeye başlamadan önce yapılması gereken, yeni eve taşınmaya değmeyecek durumda olan sıvı ürünlerin elden çıkarılması. Uzun zaman önce hazırlanmış ancak tamamı bitmemiş olan ev yapımı meyve konsantrelerini bir an evvel tüketmekte veya artık kullanılamayacak durumdaki son tüketim tarihi geçmiş olanları dökmekte fayda var. Yeni evinizde de zaten tüketmeyeceğiniz bu ürünlerden kurtulmak size kolaylık sağlar. Ayrıca, evinizdeki tüm sıvıları bir araya getirerek ne kadar sıvı ürününüz olduğunu görmeniz, ne kadar kutuya ihtiyaç duyacağınızı ve paketlemede nasıl bir yol izleyeceğinizi belirlemek adına da mantıklı bir adım olacaktır.

Zamanı geçmiş parfümler, yanıcı ve patlayıcı içerikteki ürünler size yük olmanın yanında zamanla zararlı hale de gelebilir. Bu tarz sıvı ürünlerin nakliye şirketleri tarafından taşınma konusunda yasaklı olması söz konusu olabilir ve nakliye günü gelip çattığında bu ürünleri kendi imkanlarınızla taşımak zorunda kalabilirsiniz. Son dakika sürprizlerle karşılaşmamak adına bu konuda hazırlıklı olmakta ve bu ürünlerden kurtulmakta fayda var.

Kutularda az miktarlarda kalmış sıvı sabunların ve deterjanların türlerine göre sınıflandırılarak tek bir kutuda birleştirilmesi de yine yükünüzü hafifletecek yöntemlerden. Gittiğinizde yeni evinizde sizi çöp olarak karşılayacak boş ambalajları yok yere taşımak istemezsiniz.

Sıvıların odalara göre sınıflandırılması, düzgün bir kolileme sağlar ve nakliye sonrası yerleşme sürecinde hangi eşyanın nereye ait olduğunu belirleme konusunda da yardımcı olur. Ayrıca türlerine göre ayrıştırmak da sıvıların birbirlerine zarar verilmesinin önüne geçmenizi sağlayacaktır. Her birinin düzgün paketlenmediğinde sızma ve dökülme ihtimali olan sıvılardan zararlı kimyasallar içeren deterjan ve kozmetik ürünleri besin olarak kullanılan sıvılara karışarak onları sağlığınızı tehdit eder hale getirebilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için sıvıların sınıflandırılması ve ayrıştırılması büyük önem taşır.

Taşınmasına karar verdiğiniz sıvı ürünlerinizi en uygun koliyle koruma altına almanız, sıvıların taşınmasında atılması gereken en önemli adım. Evde bulunan her eşyada olduğu gibi sıvı ürünlerinizin de zarar görmeden ve başka eşyalara zarar vermeden yeni evinize nakliye edilebilmesi için uygun kolilerle doğru bir şekilde paketlenmiş olması gerekir.

Sıvı ürünler paketlenirken içinde bulundukları kabın iyice kapatılmış olduğundan emin olmak gerekir. Şişe veya kavanozların ağzını sıkıca kapattıktan sonra koli bandı veya maskeleme bandıyla kapama kısmı üzerinden birkaç tur geçmeniz bunların açılmasını önleyebilecek tedbirler arasında. Ayrıca hazır konserve kavanozlarında bulunan şeffaf, poşet görünümlü, kapak kısmını vakumlayarak sabitleyen ambalaj ürünü temin edilerek de şişe veya kavanozların kapakları koruma altına alınabilir. Kapak kısmına denk getirildikten üzerine kaynar su dökülerek kapak ve çevresini saran bu güvenlik bantları ile açılıp kullanılmış ürünler bile sağlam ve uzun ömürlü bir ambalaja kavuşabilir.

Özellikle temizlik ürünlerinin dökülüp diğer eşyaları kirletmemesi için bunların içinde bulunduğu kutuların ağzının sıkıca kapanmış olduğundan emin olmak ve her birini tek tek ağzı kilitli plastik torbalara veya poşetlere koyup ağzını sıkıca bağlamak, dökülme veya sızma gerçekleşse bile etrafa yayılmasının önüne geçmeyi sağlar.

Sıvıların içinde bulunduğu kutular camdan yapılmışsa kolilerken hassas eşyaların paketlenmesi konusunda dikkat edilecek noktalar göz önünde bulundurulur. Cam şişe veya kavanoz şeklindeki bu kutular kolilere yerleştirilmeden önce kağıt, balonlu naylon veya kumaş ürünlerle sarılarak çarpmalara karşı koruma altına alınır. Sıvı ürünlerin içinde bulunduğu kolilerde ambalaj kutuları arasında boşluklar kalmasını önlemek amacıyla örtü, havlu, bez veya kağıt parçalarından yararlanılabilir.

Nakliye işlemi tamamlandıktan sonra eşyaların yeni eve yerleştirilmesi günler sürebilir. Bu durumu göz önünde bulundurarak tuvalet, banyo ve mutfakta acil olarak ihtiyaç duyulacak sıvıların paketlendiği kolinin işaretlenmesi, pratik bir şekilde ulaşılabilir olmalarını sağlayacaktır. Bu amaçla kolilerinizin üzerlerine yerleştireceğiniz işaret ve notlar, taşınma sonrası size bu konuda yardımcı olur.