Taşınırken Tablolar Paketlenir?

Taşınma sürecine girdiyseniz ve eşyaları paketleme vakti geldiyse, hassas yapıdaki eşyalarınızın fazlalığı gözünüzü korkutuyor olabilir. Her bir adımı ayrı ayrı emek isteyen ve planlı hareket edilmediğinde karmaşık işlerin stresiyle yorulmanın kaçınılmaz olduğu ev taşıma süreci, özellikle eşyaların toplanıp paketlenmesi konusunda gözünüzde büyüyebilir. Ancak güvenilir bir nakliye firmasıyla anlaştıysanız ve eşya paketleme konusunda gerekli incelikleri göz önünde bulundurursanız, taşınmak stres kaynağı olmaktan çıkıp eşyalarınızın tümünü elden geçireceğiniz bir yenilenme süreci haline dönüşebilir.

Evdeki tüm eşyalar ayrı ayrı gruplandığında, sanat eseri değerindeki tablolar, çerçeveleterek koruma altına aldığınız fotoğraflar, kendi ellerinizle yaptığınız veya size hediye edilen büyük resimler, taşınma esnasında hassas davranılması gereken, korunması için özel çaba isteyen eşyalarınızdır. Bu tarz eşyalar, diğer kolilere göre daha büyük ebatta olabilir ve nakliye işlemi sırasında zarar görmeleri sık rastlanan durumlardır. Ancak her eşyada olduğu gibi, tabloların paketlenmesinde hangi adımların izlenmesi gerektiğini bilir ve gerektiği gibi paketleme yaparsanız tablolarınız uzun yıllar yeni evinizin duvarlarını süslemeye devam edecektir. 

“Taşınırken tablolar nasıl paketlenir?” diye merak edenler için, tablo ve çerçeveleri paketlerken dikkat edilmesi gerekenleri bu içeriğimizde ele alıyoruz. İşte adım adım tablo paketleme rehberi!

Tabloları Paketlerken Gereken Malzemeler

  • İşaret kalemleri,
  • Çeşitli boyutlarda kutu ve koli,
  • Plastik veya ahşap sandık kutular,
  • Maskeleme bandı,
  • Kraft ambalaj kağıdı, yoksa kullanılmayan gazete kağıtları,
  • Balonlu naylon,
  • Strafor veya karton köşe koruyucular,
  • Koli bandı.

Tabloları pektlemek için gereken malzemeler temin edildikten sonra paketleme işlemine geçebilirsiniz. Paketleme esnasında aşağıdaki adımların izlenmesi, yol göstermesi açısından faydalı olacaktır.

Tüm Tablolarınızı Bir Yerde Toplayın Ve Sınıflandırın

Sevilen dekorasyon ürünlerinden olan tabloların paketlenmesi için ilk yapılması gereken, tüm tabloların bir yerde toplanması olacaktır. Burada amaç, tabloların tamamını gözden geçirerek türlerine ve yapılarına göre sınıflandırmak her bir tablonun özelliğine uygun koliyi temin etmek. Böylece tablo paketleme konusunda genel bir planlama yapma ve paketlemeye başladıktan sonra sürpriz ihtiyaçlarla karşılaşma ihtimalini ortadan kaldırma şansı elde edersiniz.

Artık Görmek İstemediklerinizi Eleyin

Bir araya topladığınız ve hepsini aynı anda görme şansı yakaladığınız tablolarınızı gözden geçirin. Yeni evinizin duvarlarını hangi tablolarla süsleyeceğinizi hayal ederek artık işe yaramayacağını düşündüğünüz tablolarınız varsa bunları taşınma öncesi elemeniz, paketleme ve taşınma sürecinde yükünüzü azaltacaktır. 

Tablolarınızı Uygun Boyutlardaki Kutularla Eşleştirin

Yeni adrese taşımaya karar verdiğiniz tablolarınızı, boyutlarına uygun karton kolilerle eşleştirin. Böylece tablo sayınız kadar karton kutuyu hazırlamış olursunuz ve paketleme işlemine başladığınızda eksik koliyi tamamlamak gibi sorunlarla vakit kaybetmek zorunda kalmazsınız. Bu aşamada yapmanız gereken, büyük boyutta olan ve cam gibi hassas malzemeler içeren tablolarınız için tek ve özel kutu hazırlamış olmaktır. Cam ve hassas çerçeveye sahip olmayan, aynı boyuttaki tablolarınızı bir araya getirerek birkaç tanesini aynı kolide paketlemek üzere hazırlayabilirsiniz. 

Camlı Çerçevede Bulunan Tablolarınızı “X” İşareti Koyun

Eğer tablolarınızdan bazıları çerçeveli ise ve ön yüzü cam ile kaplanmış ise, burada yapmanız gereken, bu cam bölümü maskeleme bandı ile bir köşeden diğer köşeye “X” oluşturacak şekilde bantlamak. Her ne kadar düzgün paketleme yapacak olsanız da taşınma esnasında hasar görme durumu söz konusu olabilir ve bu bantlama tekniği ile kırılan camın tamamen dağılmasını engellemiş olursunuz.

Değerli Tablolarınızı Kraft Kağıt Veya Balonlu Naylon İle Sarın

Taşınma esnasında zarar görmesinden çekindiğiniz, başına herhangi bir çizik gelmesini dahi istemeyeceğiniz tablolarınızın ön yüzlerinde bulunan camları maskeleme bandıyla koruma altına aldıktan sonra kraft kağıt veya balonlu naylon denen paketleme ürünüyle iyice sarın. Bu yöntem sayesinde, diğer tüm eşyalarınızda olduğu gibi tablolarınızın da yeni evinize sağlam ve güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlamış olursunuz.

Maskeleme Bandı İle Çevreleyin

Kraft kağıt veya maskeleme bandı ile iyice sardığınız tablolarınızı tamamen korumak için paketleme işlemini sağlamlaştıran bir adım atın ve kağıt veya balonlu naylon yüzeyi maskeleme bandı veya koli bandı ile sıkıca sarın. Bu işlem, üst üste aynı koliye yerleştireceğiniz tablolarınızın paketlerinin açılmasını önleyerek güvenli bir nakliye süreci yaşamalarını sağlayacaktır. Eğer tablolarınız cam içermiyorsa ve yalnızca üst üste veya yan yana aynı kolide paketleyecekseniz, kenarlarının birbirine zarar vermesini engellemek adına da yalnızca bu bölgeleri maskeleme bandı ile yumuşatabilirsiniz.

Köşelerini Koruma Altına Alın

Kıymetli tablolarınızın aynı koliye girdiğinde birbirlerine zarar verme ihtimali olan bir diğer bölümü de köşeleridir. Köşe kısımları birbirlerine vurarak çizebilir, kırabilir veya tablonuzun tamamı köşelerin çarpmasından etkilenebilir. Böyle bir zararı engellemek için, tabloların köşe kısımları maskeleme bandı veya yumuşatacak herhangi bir ambalaj ürünüyle kapatılmalıdır. Köşeleri koruma altına almak için üretilmiş hazır strafor veya karton köşe koruyucuları da yapı marketlerden temin edilebileceğinizi unutmayın.

Kolilerinizi Sağlamlaştırın

Karton kutuların altlarını koli bandıyla birkaç Kez bantlayarak sağlamlaştırmak, tablolarınızı korumak için alabileceğiniz önlemlerden. Tek başına çok ağır gibi görünmeseler de birkaç tanesini aynı kutuya yerleştirdiğinizde tablolarınız ağırlaşarak karton kutunun dayanıklılığını zorlayacak bir yük halini alabilir. Bu bantlama yöntemi kolilerinizi daha fazla yükü kolayca taşımasının sağlar.

Tampon Bölge Oluşturun

Çeşitli ambalaj ürünleriyle sardığınız tablolarınızı karton koli veya sandıklarınıza yerleştirmeden önce, diğer hassas ev eşyalarınızda olduğu gibi kolinin en dibinde yumuşak dolgu malzemeleriyle doldurulmuş bir tampon bölge oluşturmayı ihmal etmeyin. Bunun için kağıt veya bez parçaları, balonlu naylon veya örtülerden faydalanabilirsiniz.

Uygun Kutularla Paketleyin

Tablolarınızın güvenle taşınabilmesi içi alınması gereken tüm koruma önlemlerini almışsanız geriye tek bir adım kalıyor, kolilere yerleştirmek. Bantlarla tampon alanları oluşturup kraft kağıt veya balonlu naylonlarla da sarıp sarmaladıktan sonra, tablolarınızı boyutlarına uygun kolilere yerleştirip nakliye işlemine hazır hale getirerek taşınma gününü bekleyebilirsiniz. 

Eğer tablolarınız ölçüsünde koli kullanmıyorsanız ve her birini tek tek sarmayı planlıyorsanız, bu durumda karton bir koliyi düzleştirerek tablonuzu bunun üzerine yerleştirmeniz, hassas tablonuz için güvenli bir alan oluşturacaktır. Aynı işlemi tekrarlayarak altına ve üstüne düzleştirilmiş karton koli yerleştirdiğiniz tablonuzu kartonların arasına sıkıştırarak iyice sarabilir ve tablonuzu bu şekilde de koruma altına alabilirsiniz. Tablonuzdan daha büyük bir karton kullanacaksanız da, etrafında kalan karton parçaları bükerek diğer yüzeye doğru getirip koli bandıyla sabitleyebilir ve farklı bir paketleme yöntemi ile koruma sağlamış olursunuz.

Tablolarınızı kolilemek için hazır satılan plastik taşınma kutularından veya ahşap sandıklardan da yararlanabilir, karton kolilerin hareket esnasında eğilip bükülerek tablolarınızın zarar görmesine sebep olma ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz.

Kutuyu Kapatmadan Önce Taşıma Denemesi Yapın

Tablolarınızı özenle paketledikten ve taşınacak oldukları kolilere yerleştirdikten sonra, kolilerin nakliye işlemine uygun olup olmadıklarını test etmek için evin içinde bir tur attırarak dayanıklıklarını değerlendirebilirsiniz. Bazı koliler sağlam gibi görünse de, içine eşya yerleştirdikten sonra taşınırken dağılabilir ve bu da sizi ve eşyalarınızı mağdur edebilir. Yapacağınız bu taşıma provası sayesinde, taşınma nakliye işleminde yaşanacak bu tür mağduriyetlerin önüne geçmiş olursunuz.

Üzerine İşaret Koyun

Taşınmak için eşyaların paketlenmesinden sonra, atılacak en önemli adımlardan biri, kolilerin üzerine içerisinde ne olduğuna ve ne şekilde taşınması gerektiğine dair uyarı notları iliştirmek. Tabloların olduğu kolilerin üzerine, içerisinde hassas eşyaların bulunduğu ve buna göre taşınması gerektiğine dair uyarı notları eklemeniz, nakliye firmanızın çalışanlarının veya taşınmanız için size yardıma gelecek olan arkadaşlarınızın bunu göz önünde bulundurarak hareket etmelerini sağlayacaktır.

Tablolarınızı Nakliye Aracına Dikey Yerleştirin

Paketlediğiniz tablolarınızı nakliye aracına yüklerken düz değil yan tarafından tutarak taşıyın ve yine araca dikey bir şekilde yerleştirin. Dikey durduklarında etraftan gelen basınçlara karşı daha çok direnç gösterebilirler. Tablo paketlerinizin etrafına, onların hareket etmeden durmasını sağlayacak ve ona zarar vermeyecek eşyalarla doldurarak da araçta bir koruyucu bölge oluşturmuş olursunuz.